Your cart is empty.
⚠ FFL Transfer Required
All firearms must be transferred through a licensed FFL dealer.
Shipping calculated at checkout.
CXB Solutions Inc. — The Armory
4 Model Families · 10 Configurations · DDM4 Series · DD5 Series · Delta 5 Series
Daniel Defense's flagship AR-15 — cold hammer-forged barrel, Mil-Spec+ components, proprietary M-LOK rail. The standard for quality AR-15 production.

Daniel Defense — DDM4 Series (AR-15 — 5.56 / .300 BLK)
CXB-11354
The DDM4V7 — Daniel Defense's most popular AR-15. Cold hammer-forged barrel, 15-inch M-LOK DDM4 rail, Mil-Spec+ BCG. Available in multiple colors and calibers.
$1,899.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Semi-Auto AR-15 |
| Barrel | Cold Hammer-Forged |
| Rail | 15in M-LOK |
| BCG | Mil-Spec+ |
| Origin | USA — Black Creek, GA |

Daniel Defense — DDM4 Series (AR-15 — 5.56 / .300 BLK)
CXB-11355
DDM4V11 — 18-inch barrel, mid-length gas system, longer rail for extended handguard grip.
$1,999.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Semi-Auto AR-15 |
| Barrel | 18in Cold Hammer-Forged |
| Gas | Mid-Length |
| Origin | USA — Black Creek, GA |
Daniel Defense's AR-10 platform — the same Mil-Spec+ quality as the DDM4 in .308 Winchester and 6.5 Creedmoor.

Daniel Defense — DD5 Series (AR-10 — .308 / 6.5 CM)
CXB-11356
The DD5V4 — Daniel Defense's AR-10 in .308 Win and 6.5 Creedmoor. Cold hammer-forged barrel, 15-inch M-LOK rail, Mil-Spec+ BCG.
$2,299.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Semi-Auto AR-10 |
| Barrel | Cold Hammer-Forged |
| Rail | 15in M-LOK |
| Origin | USA — Black Creek, GA |
Daniel Defense's bolt-action precision rifle — folding chassis, threaded barrel, ARCA rail. DD quality in a bolt-action package.

Daniel Defense — Delta 5 Series (Bolt-Action Precision)
CXB-11357
The Delta 5 Pro — Daniel Defense's precision bolt-action. Folding chassis, ARCA rail, threaded barrel, fully adjustable. Sub-MOA guaranteed.
$2,799.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Bolt-Action |
| Chassis | Folding Adjustable |
| Rail | ARCA + 20 MOA |
| Barrel | Threaded |
| Accuracy | Sub-MOA |
| Origin | USA — Black Creek, GA |