Your cart is empty.
⚠ FFL Transfer Required
All firearms must be transferred through a licensed FFL dealer in your state.
Shipping calculated at checkout.
CXB Solutions Inc. — The Armory
6 Model Families · 12 Configurations · M82A1 / M107 Series · M95 Series · MRAD Series · REC7 Series · M98B
The rifle that defined the anti-material category. The M82A1 and M107 are the standard .50 BMG semi-automatic rifles of the US Military. Recoil-operated, 29-inch barrel, 10-round magazine.

Barrett Firearms — M82A1 / M107 Series (.50 BMG Semi-Auto)
CXB-11294
The M82A1 — Barrett's original semi-automatic .50 BMG. Recoil-operated, 29-inch fluted barrel, detachable 10-round box magazine. The standard anti-material rifle of the US Armed Forces.
$9,999.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Recoil-Operated Semi-Auto |
| Caliber | .50 BMG |
| Barrel | 29in Fluted |
| Magazine | 10-round Detachable |
| Weight | 32.7 lbs |
| Origin | USA — Murfreesboro, TN |
| Note | US Military standard — M107 |

Barrett Firearms — M82A1 / M107 Series (.50 BMG Semi-Auto)
CXB-11295
The M107A1 — upgraded M82A1 with suppressor-ready muzzle brake, titanium key components for weight reduction, and an enhanced bipod. The current US Military standard.
$12,999.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Recoil-Operated Semi-Auto |
| Caliber | .50 BMG |
| Barrel | 29in |
| Suppressor | Ready — BORS Compatible |
| Origin | USA — Murfreesboro, TN |
| Note | Current US Military standard |
Barrett's bullpup bolt-action .50 BMG — compact overall length with full-length barrel. Five-round magazine, single-shot capable.

Barrett Firearms — M95 Series (.50 BMG Bolt-Action)
CXB-11296
The M95 — Barrett's bullpup bolt-action .50 BMG. Full 29-inch barrel in a compact bullpup layout. Five-round magazine, lighter than the M82A1 at 23.5 lbs.
$6,499.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Bolt-Action Bullpup |
| Caliber | .50 BMG |
| Barrel | 29in |
| Magazine | 5-round |
| Weight | 23.5 lbs |
| Origin | USA — Murfreesboro, TN |
Barrett's precision bolt-action — fully user-configurable caliber conversion, folding stock, interchangeable barrel system. Available in .308, .300 Win Mag, .338 Lapua, and more.

Barrett Firearms — MRAD Series (Multi-Role Adaptive Design — Bolt)
CXB-11297
The MRAD in .308 Winchester and 6.5 Creedmoor — folding stock, user-interchangeable barrel system, 10-round AICS-pattern magazine. The precision bolt-action for the serious long-range shooter.
$5,999.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Bolt-Action |
| System | User-Interchangeable Barrel |
| Stock | Folding Adjustable |
| Magazine | 10-round AICS |
| Origin | USA — Murfreesboro, TN |

Barrett Firearms — MRAD Series (Multi-Role Adaptive Design — Bolt)
CXB-11298
The MRAD in .338 Lapua Magnum — extreme long-range precision in the same interchangeable-barrel chassis.
$6,499.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Bolt-Action |
| Caliber | .338 Lapua Magnum |
| System | User-Interchangeable Barrel |
| Stock | Folding Adjustable |
| Origin | USA — Murfreesboro, TN |
Barrett's DI gas AR-15 — precision-fit billet receivers, match-grade barrel, the Barrett quality standard in an AR-15 package.

Barrett Firearms — REC7 Series (5.56 / 6.8 SPC AR-Platform)
CXB-11299
The REC7 DI — Barrett's AR-15 with billet 7075-T6 receivers, match-grade barrel, and Barrett's fit and finish standard. Available in 5.56 NATO and 6.8 SPC.
$1,999.00
Specifications
| Caliber | - |
| Barrel | - |
| Stock / Finish | - |
| Capacity | - |
| Twist | - |
| Chamber | - |
| Action | Semi-Auto AR-15 — DI Gas |
| Receivers | Billet 7075-T6 |
| Barrel | Match-Grade |
| Origin | USA — Murfreesboro, TN |